Ara

İzciliğin Tanımı

İzciliğin Tanımı

İzciliğin Tanımı
Yunus Emre Atik

İzcilik, çeşitli yaş gruplarındaki gönüllü gençlerin zihinsel, fiziksel, ruhsal, sosyal, duygusal gelişimlerine katkıda bulunan bir gençlik faaliyetidir.

İzcilik, çocuk ve gencin grup içinde ve bizzat tabiatın kucağında karakter ve beceri, sağlık, mukâvemet, cesaret vs. konularda daha iyi ve daha çabuk eğitilebileceği fikrinden doğmuştur.

Kişinin eğitimi, bedenen ve fikren olduğu kadar ahlâken de büyük önem taşır. Bu sebeple de izcilik, ahlâk eğitiminde aktif bir metod olarak kabûl edilir. İzcilik iyi yurttaş yetiştirmeyi amaçladığından dolayı Millî, iyi insan yetiştirmeyi amaçladığından dolayı ise evrensel bir olaydır.

Gelin İzciliğin Öneminden Bahsedelim

  • Dünyânın En Büyük Organizasyonlarından Biridir: Bugün Dünyâ'da 137 teşkîlatta 20 milyona yakın izci vardır. Günden güne genişlemekte olan bu organizasyon üyeleri arasında sağlam bir dayanışma vardır.
  • Millî ve Milletlerarası Bir Harekettir: İzcilik hem millî hem de milletlerarası bir harekettir. İzciliğin temel prensiplerine bağlı kalmak şartıyla her ülke kendi şartları ve kültürleri doğrultusunda izcilik faaliyetleri yapmaktadırlar. 
  • Politik Olmayan Bir Harekettir: İzcilik politika ile uğraşmaz, yâni politik parti sistemlerinde olduğu gibi politikanın esâsını teşkîl eden iktidar için uğraşan bir organizasyon değildir. Politikadan uzak olma husûsu, tüm millî teşkîlatlardan özellikle istenir ve beklenir.
  • Irk ve Din Ayrımı Gözetmez: İzcilik, herkese açık bir harekettir. Her izci mutlakâ bir dînin mensûbudur. Hiçbir izci, şu ya da bu din konusunda zorlanmaz. İzcilik için önemli olan, bir dînin mensûbu olmaktır. Her renk ve ırktan, her dinden izciler bu teşkîlâtın çatısı altındadır. 
  • Gençlik Hareketidir: İzcilik bir gençlik hareketidir. Daha doğrusu çocuklara ve gençlere hitâb eder. İzcilik hareketi içine girmiş herkes bu rûhu aldıktan sonra ölünceye kadar onu yaşatır. Ülkemizde izcilik faaliyetleri üç kademede yapılmaktadır: 

7-11 yaş grubu için küçük izci (Eski adı Yavrukurt), 

12-15 yaş grubu için izci, 

16-18 yaş grubu için ergin izci çalışmaları.

Diğer ülkelerde de benzer uygulamalar yapılmaktadır. 

  • Gönüllü Bir Harekettir: İzciler gönüllüdür. Dünyânın hiçbir yerinde kimse izciliğe katılması için zorlanmaz.
  • İyi Bir Eğitim Aracıdır: İzciler, oluşturdukları küçük gruplar içinde (oba), liderlerinin rehberliğinde kendilerinin de katkıları ile hazırlanan, gelişmelere uygun programlar doğrultusunda, genellikle açık hava faaliyetleri ile bilhassa izcilik temel prensiplerine uygun etkinliklere katılırlar. İzciler bu faaliyetlerle iyi bir kişilik, sağlıklı bir bünye, bilgi ve beceri kazanırlar. Yetenekleri gelişir, davranışları gelişir ve değişir. Bu eğitimleri oyun ve eğlence esprisi içerisinde alırlar.

İzcilik ve Sen

Bu tanımlardan sonra; bir izci olarak sen izci olmaktan, yürüyüşe çıkmaktan, en iyi arkadaşlarınla birlikte kamp yapmaktan, yüzmekten, dalmaktan, balta kullanmaktan, doğada iz tâkip etmekten, kamp ateşinin alevlerini seyredip geleceğini düşünmekten çok hoşlanacaksın. 

Ormanda sessizce yürümeyi, görünmeden hayvanları izlemeyi, kuşların ötüşlerini taklit ederek onları çağırmayı öğrenecek ve bütün bunları eğlenceli bulacaksın. Arâzide yolunu harita ve pusula yardımı ile bulmak, acıktığın zaman kendi yemeğini yapabilmek, yıldızların altında vedâ, bir çadırda uyumak sana zevk verecek. İzcilikte doğa ile başbaşa ve uyum içinde yaşayabilen bir insan hâline geleceksin.

Bir izci olarak yaşamak seni güçlendirecek ve kendine güvenini artıracak. İzcilikte ilerlerken sana yardımcı olacak izcilik becerilerini öğrenmenin yanı sıra liderlik becerilerini de geliştireceksin. İzcilik seni hayâtının gelecek aşamalarına hazırlayarak, bedenen ve fikren çağdaş bir insan olmanı sağlayacaktır.

Haydi katıl bize, katıl İzcilik Hareketine. Obanda ve ünitende yaşamının en güzel günlerinden bâzılarını geçireceksin. İzcilik tüm izciler için bir yaşam biçimi, çoğu izci için ise aynı zamanda en sevdikleri spordur. Aslında izcilik, kamp yapma, yürüyüş, yüzme, orientiring ve daha pek çok spor dalının bir araya gelmesidir.

İzcilik eğitimin sırasında farklı etkinlik ve beceriler için farklı işâretler kazanacak ve bunları gururla üniformanda taşıyacaksın.

“Her şey izcilik için ve her şey izciliğin içinde”dir.

Haziran 2019, sayfa no: 55-56

Abone Ol

En son haberleri doğrudan gelen kutunuza alın. Asla spam yapmayız!

Sosyal Medya Hesapları

Mesaj Bırak