Ara

Safa Vakfı ve Verenel Derneği Hedef Tazeledi / Abdülhamid Emre

Safa Vakfı ve Verenel Derneği Hedef Tazeledi / Abdülhamid Emre

Safa Vakfı ve Verenel Derneği 21-23 Ağustos 2020 tarihleri arasında Türkiye Geneli Şube Başkanları ve Temsilcileriyle birlikte Nevşehir Kozaklı’da “İstişare ve Bilgilendirme” toplantısında bir araya geldi.

Program Muhsin Kara’nın Kur’ân-ı Kerîm tilâvetiyle başladı. 

Kur’ân tilâvetinin ardından konuşan Ali Ramazan Dinç Efendi, “Eğer biz O’nun (cc) yolunda olursak, Habîbi’nin (sav) sünnet-i seniyyesine dikkat edersek, Evliyâullâh’ın edebine, ahlâkına riâyet edersek O’nun yardımı bizimle berâberdir.” diyerek Fetih sûresinden ele aldığı âyetlerle konuya örnekler getirdi.

‘İki Günü Denk Olan Zarardadır.’

Öncelikle dînimiz bize çalışmayı emretmektedir. Otuzu aşkın âyette bizzat çalışmamızı emretmektedir. İnsanlık için, âhiret için çalışan ferdleri anlatmakla bizlere çalışmayı emretmektedir. Atâleti, tembelliği, üşengeçliği dînimiz tasvîb etmemektedir.

Peygamber Efendimiz (sav) bütün hayâtı boyunca çalışmış ve çalışmaya teşvîk etmiştir. El emeğini övmüştür. Alın terini mübârek kabûl etmiştir. Çalışmaktan nasırlaşan sahabenin elini öpmüştür. Çalışan elden Allâh’ın (cc) râzı olduğunu müjdelemiştir.

Öncelikli olarak bu sözden Peygamberimiz’in ümmetini çalışmaya teşvîk ettiği anlaşılmaktadır. Çalışmanın nasıl olması gerektiği ifâde edilmektedir. Yâni eldeki ile yetinip tembellik edilmemelidir. Çalışmada bir süreklilik ve ilerleme kaydedilmesi istenmektedir. Müslümanların dünde, geçmişte yaşamamaları gerektiğine yapılan bir vurgudur.”

Konuşmalarına devâm eden Ali Ramazan Dinç Efendi, Safa Vakfı’nın ülkemizde kurulan ilk vakıflardan bir tânesi olduğu ifâde ederek, “Tarîk ehli insan demek Vakıf İnsan demektir. Ecdâdımızda olduğu gibi günümüzde de tüm mazlumların yanında olup yaralarını sarmak için gayret edeceğiz. Her birimize çok büyük işler düşüyor. Buna göre çalışmalıyız.”diyerek tüm katılımcıları tebrîk etti. 

Ali Ramazan Dinç Efendi’den hemen sonra Safa Vakfı Genel Başkanı Mehmet Kalkan, Koronavirüs salgınına rağmen Türkiye genelinden eksiksiz katılan tüm temsilcilere memnûniyetini belirterek konuşmasına başladı, görevi bir sene önce devraldıklarını ve bu süreçte ne gibi faaliyetlerde bulunduklarını aktardı. Tüm dünyâyı etkisi altına alan Koronavirüs salgınına rağmen yurtiçi ve yurtdışında çok başarılı bir dönem geçirdiklerini ifâde etti. 

“Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak”

Konuşmasına devâm eden Mehmet Kalkan, “Bu gerçekleştirdiğimiz toplantı artık kurumlarımız için bir mîlad olacak. Bundan sonra ‘Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak’, artık yeni bir döneme geçiyoruz. Tüm kurumlarımızla birlikte hizmet alanlarımızı da genişlettik. Tüm şûbe ve temsilciliklerimizle yeni hizmet alanlarında daha fazla insana ve ihtiyaç sâhibine ulaşacağız.” dedi.

Son olarak Mehmet Kalkan, 2020 Kurban çalışmasında Genel Merkez tarafından belirtilen hedeflere ulaşan temsilcilere hediyelerini takdîm etti.

“Kader Gayrete Âşıktır”

Son konuşmacı olarak Verenel Derneği Genel Başkanı Atıf Soylu, Ramazan ayı ve Kurban Bayramı’nda pandemiye rağmen gösterdikleri olağanüstü gayretleri için tüm temsilcilere teşekkür etti. Özellikle “Ümmete Can Kurban” sloganı ile çalışmalara başladıklarını ve Verenel Derneği târihinin en yüksek katılımlı kurban çalışmasını yaptıklarını ifâde etti. “Kader Gayrete Âşıktır” düstûruyla çalışmalara devâm edeceklerini söyledi. 

Üç yeni projelerini tanıtan Soylu, yeni dönemde çok daha güzel başarılara imzâ atacaklarını söyledi. 

Program, temsilciler ve şube başkanlarının soru, öneri ve temennîleriyle son buldu.

Eylül 2020, sayfa no: 24-26

Abone Ol

En son haberleri doğrudan gelen kutunuza alın. Asla spam yapmayız!

Sosyal Medya Hesapları

Mesaj Bırak