Ara

Editör'den...

Editör'den...

Saygıdeğer Hanımefendiler,

Hepinizi Allâh’ım selâmı ile selamlıyoruz. Yeni bir sayının tazeliğini ve heyecanını birlikte yaşamanın mutluğu içerisindeyiz. Bu günlere kavuşturan Rabbimize (cc) binlerce kez şükürler olsun…

 

Mart 2021 sayımızda “Îman Ümittir” konusunu kapak dosyamıza taşıdık.

Ümit insanın en önemli sermayelerinden biridir. Ümit ne kadar iyi ve olumlu ise¸ ümitsizlik de o kadar kötü ve olumsuz bir duygudur. İnsanlar yatırımları¸ iyilikleri¸ sermayeleri¸ amelleri varsa ümitli¸ bunlar yoksa ümitsiz olurlar. Ağacı diken meyve umar¸ dikmeyen ise ya dikenden umar veya günün birinde karamsarlığa düşer ve ümitten yoksun kalır. Hem ümidin hem de ümitsizliğin yani korkunun aşırısı hastalığa yol açar. Bu sebeple denge nizamı olan dinimiz¸ hayat kitabımız olan yüce Kur'ân ve dinin en güzel tebliğcisi¸ Kur'ân'ın ise en iyi müfessiri olan Hz. Peygamber (sav) de insanda var olan bu duyguları dengede tutmuştur. Âyetlere ve hadislere baktığımız zaman bir grup âyet ve hadisin insanları korku içinde olmayı telkin ettiğini¸ bir başka grubun ise ümit aşıladığını görürüz. Şu âyetleri bu gözle inceleyelim:


"Kim Allah'tan korkarsa¸ Allah ona işinde bir kolaylık verir." (65/Talâk, 4.)

"İşte bu¸ Allah'ın size indirdiği buyruğudur. Kim Allah'tan korkarsa Allah onun kötülüklerini örter ve onun mükâfatını arttırır." (65/Talâk, 5.)

"De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O¸ çok bağışlayan¸ çok esirgeyendir." (39/Zümer, 53.)
"Ey oğullarım! Gidin de Yusuf'u ve kardeşini iyice araştırın¸ Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah'ın rahmetinden ümit kesmez."
(12/Yûsuf, 87.)
"(İbrahim:) dedi ki: Rabbinin rahmetinden¸ sapıklardan başka kim ümit keser?"
(15/Hicr, 56.)

 

Selâm ve duâ ile…

Abone Ol

En son haberleri doğrudan gelen kutunuza alın. Asla spam yapmayız!

Sosyal Medya Hesapları

Mesaj Bırak