Ara

Editör'den...

Editör'den...

Kiminlesin?

Ey inananlar! Siz Allâh’a yardım ederseniz, O da size yardım eder, ayaklarınızı sâbit kılar.(Muhammed 47/7.) Allah size yardım ederse sizi yenecek yoktur; eğer sizi yardımsız bırakıverirse, O'ndan başka size yardım edecek kimdir? İnananlar yalnız Allâh’a güvensinler.(Âl-i Imran 3/160.)

Değerli Okurlarımız,

Tasavvuf klasiklerinde, salih ve sadıklarla birlikte bulunmaya, fâsık ve dünyâ ehli ile bir arada bulunmaktan sakınmaya ayrı bir önem verilmiş, tabiatın ve hâllerin sârî olduğu dikkate alınarak, kişinin bu konuda dikkatli olması tavsiye edilmiştir.

Peygamber Efendimiz (sav); “Kişi dostunun dini (huyu) üzeredir. O halde kiminle arkadaşlık ettiğine dikkat etsin”, “Kişi sevdikleriyle beraberdir.” buyurmaktadır. “Mü’min mü’minin aynasıdır.” ile Hz. Peygamber’in (sav) iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek “Mü’minler bir binanın tuğlası gibi birbirini destekler.” mealindeki hadisleri de bu doğrultuda açıklanmıştır.

İyi şahıslarla dostluk kuran kimse, kendisi kötü bile olsa iyi olur. Çünkü onların himmeti ve sohbeti onu hayırlı bir insan haline getirir. Aksine kötüler dostluk kuran da, kendisi iyi bile olsa bozulur. Çünkü onlarla bir arada bulunan, onların kötülüklerine rıza gösteriyor demektir. Kötülüğe rızâ göstermekse, sahibini de kötü hâle getirir.

Kıymetli Takipçilerimiz,

İş bu elinizdeki Haziran sayımızda “Kiminlesin? – Kişi Dostunun Dini (Huyu) Üzeredir” konusunu kapak dosyamıza taşıdık. Yine çok güzel bir sayı ortaya çıktığına inanıyoruz. Katkı sağlayan tüm yazarlarımıza şahsım ve sizler adına teşekkür eder, şükranlarımı sunarım…

Ve minallâhi’t-tevfîk       Hasan HAFİF

Abone Ol

En son haberleri doğrudan gelen kutunuza alın. Asla spam yapmayız!

Sosyal Medya Hesapları

Mesaj Bırak