Ara

Safa Vakfı Yüksek İstişâre Kurulu Toplantısı

Safa Vakfı Yüksek İstişâre Kurulu Toplantısı

Safa Vakfı 25-27 Aralık 2020 târihleri arasında Ankara Kızılcahamam’da Yüksek İstişâre Kurulu Toplantısı ile bir araya geldi.

Safa Vakfı Genel Başkanı Mehmet Kalkan açılış konuşmasında daha önceki dönemlere değinerek hâl-i hazırda oluşan güvenden duyduğu memnûniyeti zikretti. Özgüven-güven-motivasyon-aksiyon-verimlilik ilkeleri üzere hareket ettiklerini dile getiren Kalkan, geldiğimiz noktada bu beş ilkenin genel merkezde ve temsilciliklerde oluştuğunu ifâde etti.

Toplantıda Safa Vakfı’nın alt birimleri olan Verenel Derneği, Dînî Değerler Araştırma Merkezi (Didar), Safa Okulları, Yenidünya Dergisi, Mavi Yayıncılık, Seyr Fm, Genç Safa için ayrı ayrı konuşmalar ve istişâreler yapıldı. Verenel Derneğinin 2020 yılında yurt içinde ve yurt dışında yardımlaşma faaliyetlerinin büyük ölçüde arttığını dile getiren Kalkan, 2021 yılında bu hizmetlerin daha da artacağına ve Safa Vakfı’nın bünyesinde faaliyet gösteren tüm birimlerde aynı şekilde ivme kazanacağına olan inancını paylaştı.

“Göklerin ve yerin anahtarları O’ndadır. Allâh’ın âyetlerini inkâr edenlerin durumuna gelince işte hüsrana uğrayanlar onlardır.” (Zümer, 63.)

Mehmet Kalkan’ın ardından konuşma yapan Safa Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Servet Şüt, “Safa Vakfı tüm alt birimleriyle bir bütünlük içinde çalışmaktadır ve biz her bir birimin daha verimli hâle gelmesi için gayret ediyoruz. Önümüzdeki süreçte de tüm birimlerin gelişmesi adına yoğun bir şekilde çalışmalar yapacağız. Vakfımız adına ümmetin derdini dert edinen insan kaynağının yetişmesi için her zaman büyük bir özveriyle çalışacağız.” dedi.

Mehmet Kalkan; “Biz ümmet bilinci ile Allâh’ın rızâsını temel gâye edinerek hizmet vermeye gayret ediyoruz. Böyle olunca da şânı yüce olan Rabbimizin yolumuzu açacağına olan inancımız kavîdir. Yolumuzu açma gücüne, bizi başarıya ulaştırma kudretine muktedir olan yalnızca Allah’tır. Daha çok insana ulaşabilmemiz için daha çok gayret göstermeliyiz. Yaptığımız işin ne denli ulvî olduğunu bir an bile aklımızdan çıkarmadan hizmetlere odaklanmalıyız.” diyerek duygularını ifâde etti.

Mehmet Kalkan, 2020 yılında Safa Vakfı ve alt bağlı birimlerinde teşkîlatlanma, kurumsallık, markalaşma konularında ciddî atılımların olduğunu ve bunun 2021 yılında artarak devâm edeceğini belirtti. Bu kapsamda:

Safa Vakfı

 • “Hakk’a ve Yaratılmışların En Güzeli İnsana Hizmet” şuuruyla faaliyet sürdüren Vakfımız aslına uygun işler yaptığını kanıtlamıştır. 
 • 2020 yılında gerçekleşen zihinsel ve ruhsal devrim ile kurumsallık anlamında büyük adımlar atılmıştır.
 • Genel merkez yönetimi 2020 yılında:
 • 300 adet birebir ve ikili ziyâret
 • 114 il toplantısı
 • 75 il dışı ziyâret
 • 12 büyük salon toplantısı yaparak pandemi döneminde bile müthiş bir performans ortaya koymuştur.

Teşkîlatlanma-Kurumsallık-Markalaşma

 • Büyüyen ve gelişen hizmetlerden ötürü teşkîlat çalışmaları için usûller, esaslar, görev ve sorumlulukların hiyerarşik yapısı ve bu yapıların işleyişi 2021 vizyonuna uygun güncellenerek “Teşkîlat Rehberi” oluşturulacaktır.
 • 2021 yılında hizmet içi seminerler ile gerek teşkîlatlanma gerekse yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerde çıta yükseltilecek.
 • Vakfımızın kurulduğu günden bugüne kadar 35 yıldır oluşmuş “Özgüven”, “Güven”, “Motivasyon”, “Aksiyon”, “Verimlilik” ilkeleri 2021 yılında daha işlevsel hâle getirilecektir.

Verenel Derneği

Verenel Derneği Genel Başkanı Atıf Soylu, 2020 yılında yapılan faaliyetleri değerlendirerek sözlerine başladı. Soylu, 2020 yılında yurt içinde ve dışında yapılan yardımlaşma faaliyetlerinin birçok alanda artarak devâm ettiğini söyledi. Bu kapsamda yapılan yardımları şöyle sıraladı:

Verenel Derneği 2020 yılında;

 1. Ülkemizde 14560, Suriye İdlib sınırında 10506, Filistin ve Afrika ülkelerinde 3500 olmak üzere toplam 28566 âileye gıdâ kolisi dağıtarak kardeşlik desteğini sürdürdü.
 2. Ülkemizde okuyan 997 öğrenciye burs desteği sağlayarak geleceklerine ışık tuttu.
 3. Ülkemizde 4000 âileye nakdî destek sağlayarak pandemi sürecinde ihtiyaç sâhiplerine destek oldu.
 4. Ülkemizde ve Asya ve Afrika ülkelerinde 3520 adet Adak, Akika ve Nâfile kurban kesilerek 20 binden fazla kardeşimize ulaştırıldı.
 5. Asya ve Afrika ülkelerinde 53490 kişiye iftar ve yemek ikramında bulunularak duâları alındı.
 6. Ülkemizde ve Asya ve Afrika ülkelerinde 3646 mazlum ve yetîmin giyim ihtiyaçları karşılanarak sevinçlerine ortak olundu.
 7. Ülkemizde ve Asya ve Afrika ülkelerinde 1056 yetîmin yıllık bakımını gerçekleştirerek sevinç kaynağı oldu.
 8. Asya ve Afrika ülkelerinde 12 adet medrese yaptırılarak büyük mutluluk vesîlesi olundu.
 9. Arakan, Bangladeş, Çad, Tanzanya, Uganda, Somali ve diğer Afrika ülkelerinde 1578 su kuyusu açtırılarak temiz suya ulaşılmaları sağlandı.
 10. Arakan, Bangladeş, Çad, Tanzanya, Uganda, Somali ve diğer Afrika ülkelerinde 1962 adet Katarakt ameliyatı yaptırarak kardeşlerinin gören gözü oldu.

Tanıtım ve Reklam

 • 2020 yılı için Safa Vakfı ve Verenel Derneğimiz için “Faaliyet Dergileri” hazırlanarak yayınlanacaktır.
 • Türkiye’de ilk olan, faaliyetlerimizin somut olarak görüldüğü “Sanal Kimlik” uygulamamız tüm bağışçılarımız tarafından büyük bir takdirle karşılandı. Sanal Kimlik uygulaması ile kazanılan güven doğrudan Verenel Derneği’nin faaliyetlerine yansıdı. 2021 yılında ise daha da geliştirerek faaliyet alanlarını artıracağız.

Atıf Soylu, “2020 yılında yapılan tüm çalışmalar neticesinde yaklaşık bir buçuk milyon kardeşimize ulaşarak adeta Ensar oldu. Yine 2020 yılında yapılan bütün bu faaliyetlerin 2021 yılında daha yüksek rakamlara ulaşması için büyük gayret gösterilecektir.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yenidünya Dergisi ve Mavi Yayıncılık

 • 28 senedir başarı ile bugüne kadar bir ay dahi aksamadan okurlarına seslenen Yenidünya Dergisi’nin bundan sonraki dönemde de başarısının sürdürülmesi için gerekli çalışmalar yapılacaktır.
 • Türkiye’nin önde gelen yazarlarını bünyesinde bulunduran Yenidünya Dergisi; 2021 yılında da yazar kadrosunu genişleterek özgün içeriğiyle öncü yayıncılığına devam edecektir.
 • 2021 yılında Yenidünya Dergisi ve Mavi Yayıncılık reklam çalışmasıyla markalarımıza katma değer sağlanacaktır.
 • Mavi Yayıncılık tekrar revize edilerek yeni eserler yayın hayatına kazandırılacak. Dağıtım ve pazarlama alanı genişletilecek.

Genç Safa

 • Genç Safa Başkanı Enes Erol, katılımcılara 2020 yılını özetleyen bir sunum yaptı.
 • 24 il ve 5 ilçede temsilciliği bulunan teşkîlâtımızın 2021 yılında daha fazla ilde teşkîlatlanması için gerekli çalışmalar yapılacaktır.
 • 2020 yılında dört ilde resmî olarak gerçekleştirilen İzcilik faaliyetlerinin daha geniş kitlelere ulaştırılması sağlanacaktır.
 • Toplam 10 ilde Gençlik Merkezi kurulması için çalışmalar yapılacaktır.
 • Genç Safa’nın Hanım komisyonunda da teşkîlat çalışmaları yapılacaktır.
 • Genç Safa Youtube kanalının daha geniş kitlelere ulaşması için reklam çalışmaları yapılacak ve veri paylaşımları aktif bir şekilde gerçekleştirilecektir.

3 günlük Yüksek İstişâre Kurulu Toplantısı’nda 2020 yılında elde edilen başarının 2021 senesinde katlanarak artması için neler yapılabileceği üzerine uzun konuşmalar yapıldı. Son olarak başkan Mehmet Kalkan; “Omuzlarımızdaki ağır ve mukaddes yükün bilincinde olarak bir an bile durmadan, büyük bir aşk ile çalışmaya devâm edeceğiz ve kaderin bize dur diyeceği âna kadar durmayacağız. Gayret bizden tevfik Allâh’tandır (cc).” sözleri ile son konuşmasını yaptı. Konuşmacılara teşekkür edilerek program duâlar ile sonlandırıldı.

Ocak 2021, sayfa no: 60-61-62-63

Abone Ol

En son haberleri doğrudan gelen kutunuza alın. Asla spam yapmayız!

Sosyal Medya Hesapları

Mesaj Bırak