Ara

Limon Suyunun Faydaları

Limon Suyunun Faydaları
 Kimyâsal bakım ve temizlik maddelerine harcadığınız paradan tasarruf edin. Bunlar yerine sağlığınıza ve aktif çevre korumasına para yatırın! Cilt ve saç bakımı için, sindirim sistemi zayıflıklarına karşı, öksürük tahrişleri veya her çeşit kir ve lekeye karşı limon çok yönlü hârika bir maddedir. LİMON SUYU – ÇOK AMAÇLI SAĞLIK İÇECEĞİ Limon bin yıllardır yetiştirilmektedir. Ağaç kavunu ile turunç’un melezlenmesi ile ve tahmînen kuzeydoğu Hindistan’ın Assam bölgesinden menşe almıştır. Araplar vâsıtasıyla 13. yüzyılda İspanya’ya ulaşmıştır. Günümüzde limon bütün subtropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Ana üretici ülkeler İtalya, İspanya, Türkiye, Mısır, İran, Arjantin ve ABD’dir. Limonun meyve kokulu asidi birçok yiyecek ve içeceğe tâze hoş bir lezzet verir. Bunun yanında limon meyvesi C vitamini ve antioksidanlarca zengindir, antibakteriyel etkisi vardır, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve hattâ kansere karşı da koruyucudur. Limonun kabuğu kıymetli eterik/uçucu yağlar ihtivâ eder. Limonun bazik/alkalik özellikleri bakteri ve virüslere karşı vücûdu silahlandırır. Limon aynı zamanda sindirim sistemimizi koruyan faydalı enzimler de içerir. Fakat limon yalnızca yiyecek maddesi ve tedâvi edici madde değildir. İhtivâ ettiği %5 oranındaki asit dolayısıyla limon suyu çok yönlü bakım maddesi ve ev işlerinde çevre dostu temizlik maddesidir.  İŞTE LİMON SUYU KULLANABİLECEĞİNİZ YERLER:
  1. Sindirim Sistemini Çalıştırmak İçin Limon Suyu
Kahvaltıdan önce ılık su ile tâze sıkılmış limon suyunu karıştırıp için ve sindirim sisteminizi hazım için harekete geçirin! Limondaki hazmı kolaylaştırıcı enzimler aynı zamanda rahatsız edici şişkinlik hissini de ortadan kaldırır.
  1. Öksürüğü Hafifletmek İçin Limon Suyu
Limon suyu ve balla hazırlayacağınız bir iksirle nefes yollarınızı rahatlatın! Eşit miktarda karıştırılan bu iki maddeyle yapılan şifâlı karışım boğazınızdaki öksürük ve gıcığı çok hafifletir. Aynı karışım boğaz ağrısı ve iltihaplanmasında da iyi gelecektir.
  1. Deride Renk Değişimlerine Karşı Limon Suyu
Seyreltilmiş limon suyunu bir parça pamukla, derinin renk değişikliği gösterdiği kısmına ince bir tabaka hâlinde sürün. Etki etmesi için bir 10 dakîka bekledikten sonra limonlu su sürdüğünüz kısmı soğuk suyla durulayın. Cildinizde bir peeling etkisi hissedecek, o kısımdaki üst derinin tabii yoldan soyulup cildin pürüzsüz hâle geldiğini göreceksiniz. Yara iziyle oluşmuş renk değişikliklerinde de bu yöntemi denemeye değer.
  1. El Yıkarken ve El Bakımında Limon Suyu
Limon suyu sâdece elinizdeki kiri ve sinmiş inatçı kokuları gidermekle kalmaz cildinize en doğal bir bakımı da yapar. Limon suyunu ellerinize bir sünger yardımıyla sürün ve sonra suyla çalkalayın. Cildinizde temizlikten gelen ferahlık hissini ve yumuşaklığı yaşayın.
  1. Yağ Lekelerine Karşı Limon Suyu
Limonun asidi kötü yağ lekeleriyle bile başedebilir. Limon suyunu temiz suyla karıştırın ve mutfağınızdaki lekeli her yeri tekrar parlar hâle getirin!
  1. Cam Temizlerken Limon Suyu
Bardak, sürahi, vazo veya pencere camı farketmez, limon suyu hepsinin berrak hâle gelmesini sağlar. Kimyâsal temizlik maddelerini unutun; 10 ölçü suya 1 ölçü limon suyu katın ve parlatmaya başlayın!
  1. Mutfağı Dezenfekte Etmek İçin Limon Suyu
Mutfakta yemek hazırlanan tezgâhın ve malzeme konan kısımların bilhassa temiz tutulması lâzımdır. Fakat mutfağımızı bakterilerden uzak tutmaya çalıştığımız gibi kimyâsal temizleyicileri de bu hassas yerlerden uzak tutmalıyız. Bu yüzeyleri limon suyuyla temizlemek ise diğer yöntemlerin aksine tamâmen zararsızdır. Üstelik bize kalan kusursuz bir temizlik ve ferah doğal bir kokudur.
  1. Metalleri Parlatmak İçin Limon Suyu
Limon suyu; aslen mat olan bakır, krom veya pirinç gibi metallere yeni bir parlaklık kazandırır. Limon suyu ve sofra tuzuyla oluşturduğunuz macunu bu metallerin yüzeylerine 10 dakîka kadar uygulayın. Sonra metali ılık suyla yıkayın ve yüzeyi parlatıp istediğiniz ışıltıyı yakalayın.
  1. Tuvaleti Temizlemekte Limon Suyu
Kendinizin ve çevrenin sağlığından vazgeçip kimyâsal tuvalet temizleyicileri kullanmayın. Tuvaleti limon suyu ve sodadan oluşan basit bir karışımla temizleyin ve yine o hoş ve temiz kokuyu yakalayın. TAVSİYELER Satın aldığınız limonlar yetiştirilirken diğer birçok turunçgil gibi pestisitlere mâruz kalmış olabilir. Limonun kabuğunu çay demlerken, kurabiye-pasta yaparken veya dekor amaçlı kullanmak isterseniz aldığınız limonların organik olarak üretilenlerden olmasına dikkat etmelisiniz! Ferda Ümit Gedik (Ağustos 2016) Kaynak: http://www.zentrum-der-gesundheit.de/zitrone.html#ixzz3I2NBi3ka  

Abone Ol

En son haberleri doğrudan gelen kutunuza alın. Asla spam yapmayız!

Sosyal Medya Hesapları

Mesaj Bırak