Ara

Karaciğer Temizliği

Karaciğer Temizliği

Karaciğer Temizliği

Ferda Ümit Gedik

Karaciğerimiz 1 numaralı detoksifikasyon (zehirlerden arındırma) organımızdır. Karaciğer vücûdumuzu günbegün, izin kullanmadan, tâtile çıkmadan toksinlerden arındırır ve temizler. Modern beslenme ve yaşam tarzları karaciğere sıklıkla yük bindirir. Karaciğer dinlenemez ve birçok insanda zahmet ve yorgunluk içinde çalışır. Yorgunluk, sırt ağrıları, yüksek kolesterol seviyesi, şişkinlik, enfeksiyonlara kolay yakalanma ve bâzen kaşıntılı bir cilt; çok yorgun bir karaciğerin belirtileridir. Çok Fonksiyonlu Organımız Karaciğerin vazîfeleri fevkalâde çok çeşitlidir. Meselâ yağ hazmı için safra asidindeki kolesterolü yeniden düzenler, kolesterol seviyesini regüle eder. Yağların hazmedilmesi ve yağda çözünen vitaminlerden faydalanılabilmesi ancak karaciğerin düzgün çalışmasıyla mümkündür. Vücûdun Yağ Yöneticisi Karaciğer sâdece yağların hazmedilmesini sağlamaz, o yağın enerji üretimi için mi kullanılacağını yoksa kilo olarak mı depolanacağını da kararlaştırır. Enzim Merkezimiz Karaciğer aynı zamanda sayısız hormon ve enzimler de üretir. Dr. Karl Maret: Bütün vücut aktivitelerinden mesûl olan binlerce enzim sistemi karaciğerde inşâ edilir. Gözlerin, kalbin, salgı bezlerinin, eklemlerin ve böbreklerin doğru çalışması karaciğerin iyi çalışmasına bağlıdır. Karaciğer Zehirlere Karşı Yiyip içtiğimiz herşeyin ilk adresi karaciğerdir. Midede hazmedilen yiyecek ve içecekler ince bağırsak mukozası üzerinden portal ven’e ve kan yoluyla direkt karaciğere ulaşır. Deri üzerinden veya solunumla alınan zehirler de yine karaciğere iletilir. Şimdi karaciğerin kesintisiz ödevi bütün zehir maddelerini kandan süzmek ve zehirsiz hâle getirmektir. Nötralize edilmiş toksinler ancak o vakit böbrek ve bağırsaklardan geçiş yapabilir. Karaciğerimiz ne kadar sağlıklıysa biz de o kadar sıhhatli ve aktif oluruz. Karaciğer Tüm Organizmayı Etkiler Karaciğere binen, stresle veya vücûda yoğun toksin alımıyla oluşan ağır yük hızla bütün vücûdu da etkileyecektir. Karaciğeriniz çok az bir kuvvetle çalışıyor ve sâdece bir kısım toksinleri etkisiz hâle getirebiliyorsa bu durum vücûdunuzda gözlenir. Kan kâfî miktarda oksijeni taşıyamaz ve metabolik atıkları uzaklaştıramaz olur. Aşırı yüklenilmiş karaciğerde en sık görülen belirtiler:
 1. Sindirim problemleri (şişkinlik, gaz -bilhassa yağca zengin öğünlerden sonra-)
 2. Yüksek kan yağı değerleri (kolesterol)
 3. Yorgunluk ve hareketlerde zayıflık
 4. Anlaşılmaz sırt ağrıları
 5. Anlaşılmaz kaşıntılar
 6. Saflığını kaybetmiş cilt
 7. Baş ağrısı
Sonra Karaciğer Büyür Karaciğer müthiş bir organdır, yenilenme kapasitesi misâlsizdir. Meselâ karaciğer nakline ihtiyaç duyan bir çocuğa bağışçının karaciğerinden ufak bir parça nakledilir ve hem çocuktaki hem bağışçıdaki eksik karaciğer büyür ve ihtiyaç duyulan boyuta ve fonksiyonlara kavuşur. Karaciğere İyi Gelen Şeyler
 1. Bazik ağırlıklı beslenme
 2. Bağırsak temizliği
 3. Probiyotikler
 4. Kurkumin
 5. Devedikeni özü
 6. Enginar özü
 7. Şili biberindeki kapsaisin
 8. Karaciğeri temizleyen yiyecekler
Bu maddelerden 2 veya 3 tânesi bile kullanıldığında karaciğer fevkalâde iyi olacaktır!
 1. Baz/Alkali Ağırlıklı Beslenme
Karaciğer dostu doğru beslenme bazik olandır. Biz ne kadar doğru ve sağlıklı beslenirsek karaciğerin zehir arıtma yükünü o kadar hafifletmiş oluruz. Hücre koruyucu antioksidanlar ve besleyici hayâtî maddeler vesîlesiyle de karaciğer hücrelerinin bakımı yapılmış olur.
 1. Bağırsak Temizliği
Sindirim sisteminin hâli ne kadar kötüyse karaciğerin işi de o kadar çok demektir. Meselâ bağırsak florası hasarlandığında bağırsak mukozası yeterli korunamaz hâle gelir. Mantarlar veya zararlı bakteriler yayılma imkânı bulur ve bunların zehirleri karaciğere ulaşıp onu zayıflatır. Zarar görmüş bir bağırsak florası düzgün bir sindirime mânî olur. Ekşimeler meydana gelir, zehirli metabolizma artıkları ve tam sindirilmemiş parçacıklar karaciğere ulaşır ve onu yorar. Tam olarak yapılacak bir karaciğer temizliğine bağırsak temizliği de mutlakâ eşlik etmelidir.
 1. Probiyotikler
Bağırsak temizliğini daha önce gerçekleştirmiş veya böyle bir temizliğe ihtiyaç duymuyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda karaciğer temizliğinize yüksek kaliteli bir probiyotik eşlik edebilir. Çünkü probiyotik bakteriler sâdece bağırsaklar ve genel sağlık durumunuz için değil direkt olarak karaciğeriniz için de yardımcıdır. Yapılmış çalışmalar dolayısıyla uzun süredir biliniyor ki, probiyotikler karaciğer yağlanmasının gerilemesini teşvik ediyor ve hızlandırıyor.
 1. Kurkumin
Zerdeçal, karaciğeri sıhhatli tutmada en kuvvetli maddelerden biridir. Zerdeçal’ın ihtivâ ettiği kurkumin bir antioksidan olarak karaciğeri her çeşit zehire karşı korur. İkinci olarak, hasar görmüş karaciğer hücrelerini tekrar canlandırabilir. Üçüncü olarak, kurkumin safra sıvısının doğal salgısını arttırabilir, şişmiş hepatik kanalları eski hâline getirebilir ve safra kesesinin fonksiyonlarını iyileştirebilir. Zerdeçal baharat olarak kullanılabilir fakat bu şekilde, faydasının ancak birazı elde edilebilir. Zerdeçal ayrıca -tercihan karabiberle karıştırılmış halde- çay olarak da tüketilebilir. Karabiber zerdeçalın etkisini kuvvetlendirir.
 1. Devedikeni (Kenger)
Devedikeni’ne hiçbir karaciğer temizliğinde başarısız olma izni yoktur. Devedikeni ikincil bitki maddesi silimarin ihtivâ eder. Silimarin karaciğer hücre membranlarını stabilize eder, böylece karaciğere zararlı olan maddeler artık hücre içine nüfûz edemezler. Devedikeni karaciğer hücrelerinin yenilenmesini ve yeni üretilmesini de aktive eder ve karaciğerin kanlanmasını/kan akışını da daha iyi hâle getirir.
 1. Enginar
Enginar tipik bir karaciğer bitkisidir. Bilhassa yapraklarının ektresi karaciğere çok faydalıdır. Enginardaki etken madde bir yandan safra salgısını harekete geçirirken diğer yandan direkt zehirden arındırma yâni zehirleri bağlama etkisiyle zehir yükünü azaltır, karaciğeri rahatlatır. Enginar ayrıca karaciğer koruyucu bir maddedir çünkü karaciğer hücrelerini korur ve yenilenmelerini teşvik eder.
 1. Şili Biberindeki Kapsaisin
Şili biberinin acılığından sorumlu olan madde kapsaisindir. Kapsaisin çok kuvvetli bir temizleyicidir! Karaciğeri zararlı maddelerden korur ve bu en mühim detoksifikasyon organımızı hızla yeniler. Hattâ kapsaisin karaciğerde fibrozları durdurur ve bu yolla siroza ve karaciğer kanserine yakalanma tehlikesini azaltır.
 1. Özel Maddelerle Karaciğer Temizliği
8.1. Sarımsak Sarımsak kükürt ihtivâ eden birçok madde içerir. Bunlar özellikle, zehirli maddeleri vücuttan atmakla sorumlu karaciğer enzimlerini aktive edebilirler. Fakat sarımsak, karaciğeri başka yollarla da destekler. Soğanın yakın akrabâlarından olan sarımsak, karaciğeri toksin hasârından koruyan ve detoksifiye etmeye yardımcı olan, bugün daha nâdir bir eser element olan Selenyum da ihtivâ eder. 8.2. Çay Yeşil çayda sekonder bitki maddesi Kateşin mevcuttur. Kateşin de özel bir antioksidandır; karaciğerde depolanmış yağları uzaklaştırır ve karaciğerin sağlıklı işlevlerini sürdürmesini sağlar. 8.3. Yeşil yapraklı sebzeler Roka, karahindiba yaprağı, ıspanak, pazı ve yaprak yeşil salatalar, karaciğere zarar veren ağır metalleri nötralize edebilen birçok arındırıcı madde ihtivâ ederler. Yeşil yaprak sebzeler, pestisit ve herbisitlerin de vücuttan atılmasına yardımcı olur ve temizleyici safra sıvısının üretilmesi ve dolaşımını sağlar. 8.4. Avokado Görünüşe bakılırsa Avokado, hasar görmüş bir karaciğeri yeniden inşâ edebilir. Kıymetli bitkisel katı yağlarca zengin olan meyve, vücutta endojen glutatyon üretimini aktive eder. Glutatyon hemen her vücut hücresinde fakat bilhassa karaciğer hücrelerinde üretilen ve organizmayı her çeşit serbest radikallerden koruyabilen bir maddedir. Bu yolla avokado karaciğeri toksinlerin ağır yükünden korur ve organın temizleme gücünü harekete geçirir. Ayrıca, yalnızca 30 gün içinde haftada 1-2 avokado yemenin hasar görmüş bir karaciğeri tâmir edebildiği gösterilmiştir. 8.5. Ceviz Ceviz karaciğer için özellikle mühim olan üç madde içerir: L-arjinin ve glutatyon aminoasitleri ile omega-3 yağ asitleri. Bütün bu maddeler, fazladan aminoasitlerin yıkımında ortaya çıkan zararlı amonyağı etkisiz hâle getirmekte karaciğere yardım eder. Cevizleri yutmadan önce çok iyi çiğnemeye dikkat etmelisiniz. 8.6. Turp, Küçük Kırmızı Turp ve Brokoli Filizi Turplar ve brokoli, hardal yağı glikozitleri içerir. Bu ikincil bitki maddesi karaciğer ve safrayı teşvîk eder. Hattâ ilk evredeki (0,5-1 mm’lik) safra taşlarını da çözebilir. Aynı zamanda bağırsak florasında sıhhatli bir simbiyotik yaşamı destekler ve dolayısıyla tüm sindirim sistemindeki ortamı iyileştirir. Bu üç sebzeyi de tüketmenin en ideal yolu -tâze ve enzimatik olarak aktif olan- filizlerini yemektir. Kaynak: https://www.zentrum-der-gesundheit.de/leberreinigung.html

Abone Ol

En son haberleri doğrudan gelen kutunuza alın. Asla spam yapmayız!

Sosyal Medya Hesapları

Mesaj Bırak