Ara

ÇAY Beyne Güç Verir

ÇAY Beyne Güç Verir

ÇAY Beyne Güç Verir

Ferda Ümit Gedik

Yıllar boyunca düzenli olarak çay içenler daha güçlü bir beyne sâhiptir. Bir araştırmaya göre, bu etkiye sâhip üç spesifik çay türü vardır: Siyah çay, yeşil çay, oolong çayı.

ÇAY Beynimizi Yaş İlerlemesi Dolayısıyla Zayıf Düşmekten Korur

Singapur Ulusal Üniversitesi’nde (NUS) yapılan bir çalışmada araştırmacılar keşfetti ki, -çay içmeyenlerle karşılaştırıldığında- düzenli olarak çay içenlerin beyin bölgeleri bilişsel fonksiyonlarla alâkalı olarak daha iyi bağlantılara sâhiptir. 2019 ortalarında Aging isimli tıbbî dergide yayımlanan araştırma için 36 yaşlı yetişkinin nöro-görüntüleme bilgileri değerlendirildi.

*Nörogörüntüleme, merkezî sinir sistemini (anatomisi, kan akışı, BOS _beyin-omurilik sıvısı_ akışı, fonksiyonlarını) görselleştirmek için kullanılabilecek bir görüntüleme tekniğidir; meselâ manyetik rezonans (MR) görüntüleme.

NUS Tıbbî Psikoloji Enstitüsü'nde çalışmanın lideri olan yardımcı doçent Lei Feng, çalışmanın netîcesini: “Elde ettiğimiz sonuçlar, çay içmenin beyin yapıları üzerinde olumlu bir etkiye sâhip olduğuna ve düzenli çay tüketiminin beyni yaşa bağlı bozulmalardan koruyabileceğine dâir ilk kanıtları sunmaktadır.” şeklinde açıklamıştır.

ÇAY Bilişsel Olarak Zayıf Düşme Riskini %50 Oranında Azaltmaktadır

Daha önceki çalışmalar göstermişti ki çay içmek insan sağlığı üzerinde -ruh hâlini düzeltme ve kardiyovasküler hastalıkları önleme gibi- müsbet etkilere sâhiptir.

Lei Feng 2016 yılında bir araştırma yayımladı. Bu araştırmada, her gün çay içmenin yaşlı insanlarda bilişsel kâbiliyetlerde düşüşü (çay içmeyenlerle karşılaştırıldığında) %50 oranında azaltabildiği gözlenmişti. Bu gözlem çalışmasından sonra Lei Feng ve çalışma arkadaşları, çay tüketiminin beyin yapıları üzerindeki doğrudan etkilerini araştırdıkları bir çalışma daha yürüttüler.

ÇAY Haftada -en az- 4 Kez İçildiğinde Beyni Korur

Araştırmacılar çalışmada yer alan deneklerin nöropsikolojik testlerini ve nörogörüntüleme sonuçlarını analiz ettikten sonra, son 25 yılda haftada en az 4 defa çay içen her katılımcının -çay içmeyen deneklerle karşılaştırıldığında- birbiriyle daha etkili şekilde bağlantıları olan beyin bölgelerine sâhip olduğunu keşfettiler. Daha etkili bağlantılar da daha iyi bilişsel fonksiyonlar demektir.

Çay, Yaş ilerlemesine Bağlı Hasarları Önler

Profesör Feng: “Karayolu trafiğini misâl alıp karşılaştırma yaparsak, her beyin bölgesi caddeler ağıyla birbirlerine bağlanan birer şehri temsîl eder. Bu yollar ağı ne kadar iyi kurulmuşsa A noktasından B noktasına gidiş o kadar hızlı olur ve de o kadar az kaynağa ihtiyaç duyulur.

Beyinde de aynı şekildedir: Beyin bölgeleri birbirlerine ne kadar iyi bağlanırsa, -mümkün olan en düşük enerji tüketimiyle- o kadar hızlı ve verimli ulaşım olur.” şeklinde açıklıyor.

Yaşlanma sürecinde her zaman rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bir caddeyle karşılaştırmaya devâm edersek: Devrilmiş ağaçlar, çakıllar veya yoldaki hasarlar bâzı caddeleri geçilmez hâle getirir. Giderek daha dolambaçlı yollar göze alınmalıdır. Bu da giderek daha çok tıkanıklık ve zaman uzaması ve daha fazla enerji tüketimi demektir. Düzenli olarak çay içmek yaşa bağlı bu bozukluklara mânî oluyor görünmektedir.

• Bunların yanısıra, yeşil çay bir gargara olarak da idealdir. Üstelik kimyasal gargaralar kadar iyi ve etkilidir fakat onlar gibi yan etkileri yoktur.

Kaynak: https://www.zentrum-der-gesundheit.de/news/diese-getraenke-bringen-power-ins-gehirn-190905107 /Carina Rehberg

Mayıs 2020, sayfa no: 62-63

Abone Ol

En son haberleri doğrudan gelen kutunuza alın. Asla spam yapmayız!

Sosyal Medya Hesapları

Mesaj Bırak